GRUPY

Grupa 1

Patron św. Jan Paweł II

Kolor szafirowy

Przewodnik ks. Kamil Białożyt

Patronem grupy pierwszej jest święty Jan Paweł II. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 roku. W 1958 roku został konsekrowany na biskupa, kiedy to hasłem przewodnim swojej posługi uczynił słowa Totus Tuus (łac. Cały Twój), kierując je do Maryi. W 1967 roku został nominowany kardynałem, a 16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Po zamachu w 1981 roku udał się do Fatimy, by podziękować Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie go od śmierci. Głównym wykładnikiem pontyfikatu papieża Polaka były pielgrzymki. Papież Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi, przyjmując postawę papieża bliskiego wszystkim ludziom, papieża-apostoła. Podczas całego pontyfikatu Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka, sprzeciwiając się aborcji i eutanazji. Znany był z podejmowania szeroko rozumianego dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Przekraczając wiele barier, zawsze był otwarty na drugiego człowieka. Odszedł 2 kwietnia 2005 roku o 21:37. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Dniem wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II jest 22 października.

Grupa 2

Patron św. abp Józef Bilczewski

Kolor szmaragdowy

Przewodnik ks. Adam Wandzel

Patronem grupy drugiej jest święty arcybiskup Józef Bilczewski. Urodził się w Wilamowicach. W 1884 r. przyjął święcenia kapłańskie, zaś 16 lat później został mianowany arcybiskupem. Wspierał rozwój Wilamowic, a także miejscową społeczność i jej życie edukacyjne. Pragnął pomagać wszystkim potrzebującym pomocy materialnej i duchowej. Głosił pogląd, że do pracy w kościele należy dołączyć pracę społeczną na rzecz parafian. Był wielkim czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, uważając Jej kult za jeden z najważniejszych czynników w zjednoczeniu i odrodzeniu narodu. Abp Józef Bilczewski zmarł 20 marca 1923 r. Jeszcze za życia mówiono o nim jak o świętym. Beatyfikowany w 2001 roku przez Jana Pawła II, kanonizowany w 2005 roku przez Benedykta XVI. Wspomnienie liturgiczne św. abp Bilczewskiego przypada na 20 marca.

Grupa 3

Patron bł. o. Michał Tomaszek

Kolor rubinowy

Przewodnik ks. Marcin Pomper

Patronem grupy trzeciej jest błogosławiony ojciec Michał Tomaszek. Urodził się w Łękawicy koło Żywca. Był franciszkaninem, misjonarzem. W 1989 roku włączył się w pracę duszpasterską w Pariacoto, w Peru. W krótkim czasie zgromadził wokół parafii mnóstwo młodych ludzi, którzy przychodzili na katechezę, wspólną modlitwę, ale i rekreację. Docierał do nich poprzez muzykę i śpiew. Jego misja nie trwała jednak długo – w 1991 roku, razem z o. Zbigniewem Strzałkowskim, poniósł męczeńską śmierć. W 2015 roku misjonarze zostali wyniesieni do chwały ołtarzy, od tej chwili możemy przywoływać wstawiennictwa błogosławionych: Michała i Zbigniewa. Wspomnienie liturgiczne polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników przypada na 7 czerwca.

Grupa węgierska

Patron/Csoport św. Kinga

Kolor/Szín biały/fehér

Przewodnik/Csoport vezető ks. Krzysztof (Kristóf) Miklusiak SDS

Patronką grupy węgierskiej jest święta Kinga, która pochodziła z Węgier, a spoczywa w Starym Sączu. W tej grupie pielgrzymują Węgrzy od lat związani z salwatorianami pracującymi na Węgrzech. Są to osoby z terenu całych Węgier, a nawet osoby mieszkające na terenach przygranicznych.

Sponsorzy

ZA KAŻDĄ OFIAROWANĄ POMOC SKŁADAMY SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ.

Persette
BHPiPPOZ
Anioł Beskidów
Gość Niedzielny
Trans Jakubiec
Zakon Maltański
Misericordia